úterý 1. srpna 2017

Jak neztratit motivaci

Taky si kladete otázky "Jak zůstat stále motivovaní? " "Jak se donutit zvednout z gauče a jít cvičit?" "Jak se přemluvit jít po práci (po škole) do posilovny?"


jak neztratit motivaci to do list


Sice to není tak dlouho, co pravidelně cvičím v posilovně. Dříve jsem cvičila doma a snažila jsem se cca 3x týdně, ale pak už mi to nestačilo a od začátku tohoto roku jsem naběhla do posilovny a cvičím už jen tam. Myslím si, že zůstat motivován je nejtěžší právě v začátcích, kdy hledáte každou výmluvu, abyste nemuseli cvičit. Dalším problémem je, že chcete vidět výsledky nejlépe ještě ten den :D a když je nevidíte ani po měsíci, tak vás to omrzí. Znám to moc dobře sama. Celý měsíc jsem cvičila, udělala si fotku před, měřila se a na konci měsíce celá natěšená, jak budou parádní výsledky jsem se vyfotila a změřila znovu a ejhle, skoro nic. Bylo to pro mě demotivující a zkazilo mi to chuť pokračovat dál. Po 2 týdnech jsem se do toho dala zase a takhle pořád dokola, takže výsledky samozřejmě skoro vůbec nebyly.

Teď už jdu na to z jiného konce a zatím se mi daří. V prvních měsících jsem se snažila si navyknout na režim, takže jsme chodila do posilovny max. 2 x týdně a zbytek cvičila doma. Teď už do posilovny chodím 3-4 x týdně a jsem spokojená. Výsledky nějaké vidět jsou, ale jde to pomalu. Až teď v létě jsem konečně zařadila pořádné kardio, tím nemyslím jeden běh za měsíc (jako dřív :D), ale snažím se běhat 2-3x týdně a v neposlední řadě jsem se zaměřila více na jídlo. A hádejte co? Je to vidět víc než kdy předtím. Břicho už nemám tak nafouklé i nějakej ten svalík jde vidět.

Tady mám pro vás pár tipů, jak si udržet motivaci.

1. VYTVOŘTE SI PLÁN


Tento bod je důležitý, pokud musíte za den zvládnout hned několik věcí naráz. Sepište si seznam, co všechno musíte za den stihnout. Pomůže vám to si utřídit priority a ORGANIZOVAT si svůj čas. Pokud žijete ze dne na den a děláte věci, kdykoli vás něco napadne, dopadne to tak, že budete dělat spoustu jiných věcí a do posilovny se dost možná ani nedostanete. Na konci dne si pak odškrtejte vše, co jste splnili. To samé platí i pro váš trénink, zamyslete se nad tím, co chcete daný den cvičit, tím předejdete tomu, že budete v posilovně chodit od stroje ke stroji. Tento bod nemusí být pro každého, ale já jsem ten typ, kterému to takhle vyhovuje.

2. NEMYSLETE


Zní to divně, co? Ale někdy je opravdu lepší tolik nepřemýšlet nad tím, co máte dělat. Nepřemýšlejte příliš dlouho nad tím, jestli máte jít do posilovny. Popravdě někdy bych si také raději řekla: "Dnes se mi nechce, zůstanu doma a pustím si nějaký film nebo si zalezu do postele." Ale víte co? Přesto se zvednu, vezmu tašku a jdu si zacvičit. Ten pocit po je k nezaplacení, že jste přemohli lenost a udělali něco pro své tělo.

3. HLEDEJTE MOTIVACI


Neskutečně mi pomáhá sledování lidí, kteří také cvičí. Jednou velkou motivací je pro mě Péťa Elblová, která mi i pomohla s jídelníčkem. Baví mě její recepty a její motivující články. Další motivací pro mě jsou krátká cvičební videa s novými cviky, to si pak vždy řeknu: "To musím příště hned vyzkoušet."4. ZÁBAVA


Mějte fitness jako zábavu, jako něco, co děláte s chutí a radostí. Pokud vás fitness nebaví, tak máte minimální možnost opravdu uspět a vidět nějaké výsledky. Miluji, když na sobě vidím byť jen malé krůčky, ale s každým dalším cvičením jsem silnější a pevnější a je to pak jak droga. Pokud nemáte rádi fitness, tak dejte přednost jinému sportu nebo pohybu - tanec, házená nebo turistika? Nezáleží na tom co, ale hlavně že vás to baví a naplňuje. Zkuste zapojit i kamarádku nebo přítele.


"Můžeš mít buď výmluvy nebo výsledky.
Nemůžeš mít obojí."

5. ZVOLTE SI PRIORITY


Zpátky k otázce "Jak se přemluvit jít po práci (po škole) do posilovny?" Jednoduše jsem si nastavila své priority. Místo koukání na oblíbený seriál nebo film jsem si vybrala možnost jít do posilovny a až pak si pustit svůj film. Cvičení je pro mě odreagování. I když jsem v práci unavená, přijdu domu, vezmu si věci a jdu si zacvičit. Když se pak vrátím domů jsem unavená, ale jinak. Cítím se mnohem lépe psychicky.
A navíc 1 hodina cvičení je pouze 4% celého vašeho dne. Jaká je vaše výmluva teď? :-)

6. JÍDLO MÍSTO FITNESS


Máte přeplněný den a na cvičení prostě nezbývá čas? Nevadí, není to přeci konec světa. Nemusíte chodit cvičit 7 dní v týdnu. Hlavní je, abyste i dny, kdy zrovna nemáte cvičení, jedli zdravě jako dny když cvičíte. Zvolte si zdravější verzi potravin. Cukrovinky vyměňte za ovoce.

7. DĚLEJTE PAUZY


Tento bod je důležitý. Necvičte úplně každý den. Dopřejte si aspoň jeden "líný" den v týdnu, kdy nepůjdete ani do posilovny ani běhat (nebo jiný sport). Nechte tělo regenerovat.

Další přestávka by měla být po 2-3 měsících na 1-2 týdny, dle náročnosti vašeho tréninku.Vaše tělo si pořádně odpočine a zregeneruje. Nezapomeňte, že po takové pauze musíte začít zlehka.


Máte nějaké tipy a rady vy? Jak zůstat motivovaní?


Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za každý váš komentář :)